A "Bride Of Zen" előerősítő
A bemutatott egyfokozatú előerősítőt Nelson Pass publikálta, és ő nevezte el The Bride of Zen-nek. Mindenek elött meg kell említenem, hogy a kimenete invertált, mert a szerző Zen erősítőjéhez lett tervezve! Alapvetően a saját elkészített példányomban csak a be- meg kicsatoló kondenzátorok értékét növeltem meg, vagyis a bemeneten 1 kondi, a kimeneten 2 kondi van párhuzamosan kötve, értékük 3.3uF, illetve 6.6uF + 8.2uF (14.8uF).
Mindkét mosfet tranzisztort (sztereohoz) gondosan párba kell válogatni, amihez szintén a szerző által ismertetett mérőáramkört használtam: Practical Mosfet Testing for Audio.
Az Electronic WorkBench-el (új nevén Multisim-mel) leszimmulálva az áramkört, nagyon szép, tökéletes jelalakot kapunk, de sajnos a valóság egy kicsit más. Először az áramkör IRF530 mosfetekkel lett megépítve, később ezek ki lettek cserélve a szerző által javasolt típusúakra IRF610 (ez utóbbiak bemenő(gate)kapacitása csak Ciss=140pF - és szintén párba lettek válogatva), és így a négyszögjel torzítatlan marad kb. 200kHz-ig, a szimmetrikus háromszögjel meg 400kHzig - mindkettő 10Vcscs, terhelés nélküli kimenőjelen mérve. A kapcsolás erősítése 15dB, bemenőimpedanciája 50kohm, a kimenőimpedancia 0-1.5kohm közötti 5kohmos hangerőszabályzó esetén, ami a kimenetre van csatlakoztatva.
A szerző a következő mosfeteket ajánlja a megépítéshez: IRF510, 520, 610 és 620. Más, nagyobb áramú mosfetek, a nagy bemenőkapacitásuk által okozott torzítások miatt (magasabb frekvenciákon) nem javasolt.
A kimenőjel 10Vcscs/100kHzen mérve terhelés nélkül (hangerőszabályzó nélkül) háromszög és négyszög jelalakra.:
![]()
Terheléssel (5k hangerőszabályzóval) a kimeneti jelalak nem annyira ideális, mint az előző képeken. 10Hz-en terheletlenül csodálatos volt, de terhelve egy kissé eltorzult - ezért voltak a kimenőkapacitások megnövelve 14.8uF-ra. Ezen értékekkel a hang "elfogadható" volt számomra, meg a hangteszten résztvevő barátaim által úgyszintén. Egy pár képpel (elnézést a minőségükért) bemutatom a kimeneten mért jelalakokat 10Vcscs illetve 12Vcscs (osztás 2V/div) (jobbról balra, és fentről le a következő frekvenciájú négyszögjelekkel: 10Hz, 100Hz, 10kHz és100kHz (az 1kHzes jelre adott válasznak a képét értelmetlennek találtam idetenni, mert azon csodálatos minden):
![]()
![]()
A beállítás nem kritikus, de nagyon hasznos! A P102 (10k) potencióméterrel +8V-ra kell beállítani a C102 (220uF)-n. Ebben az esetben a mosfet drainjén +20Vot, a sourceon meg az R108 (100 ohm) ellenálláson +4Vot kell mérjünk. A finombeállításhoz érdemes 10kHz háromszögjelet használni, a kimenőjelszint az én esetemben 12Vpp volt, és a P102 addig kell finoman tekergetni, mig a kimenőjel csúcsain a jelalak nem lesz tökéletes.
A táp szűrése át volt tervezve IRF730 mosfetre és a járulékos áramköreire a TIP29-es tranzisztor helyett, valamint a bemeneten egy pi szűrőt alkalmaztam. Zénerként 6 db BZX85C10-ot használtam a BZX85C62 helyett (ezzel egyszerűbb volt megrajzolni és szimulációt futtatni az áramkörre), az eredeti áramkörhöz hasonlóan. Az áramkör nem érzékeny a tápfeszültség értékére. Volt eset, hogy 6 darab 10V-os zéner helyett 6 darab 9.1V-os zénert alkalmaztam, és teljesen jól működött. Áramfelvétele 45-50mA/csatorna, de célszerű legalább egy 48V/0.7-1A-es tarfóról táplálni (megjegyzés: Pass úr 60W-os trafót javasol a cikkében, én egy 42W-os trafóvan használom sok éve).
Az alkatrészek elrendezése hasonló, mint az eredeti nyomtatott áramkörön - természetesen figyelembe véve saját alkatrészeim méretét és néhány változtatást. Egy pár barátom javasolta, hogy válasszam el a két csatornát egy lemezzel, ezáltal is csökkentve a csatornák közötti áthallást további 1-2dBel - ezt majd valaki kipróbálhatja, nekem ez így megfelelő.
![]()
Az előerősítő elhelyezve a saját készülékházában az alábbi képen látható
Következtetés: nagyon ajánlom ezt az előerősítőt azok számára, kik el tudják fogadni a mosfetek hangzásvilágát, kik szeretik az egyszerű A osztályú, alacsony zajú elő-/vonalerősítő kapcsolást, és nagy jelszintre van szükségük, pl. egy Zen vagy egy Hiraga végfok meghajtására.
Egy hátránya van a kapcsolásnak: nem szereti, ha túlvezérlik. Ezért, ha szükséges, célszerű bementi osztót alkalmazni - az 1Vos jelszinttel meghajtva, nagyon szép eredményt kapunk, és ezt 15dBvel felerősítve szerintem bőven elegendő kell legyen szinte minden végfok számára, de a sok CD/DVD lejátszó által szolgáltatott 2V-os kimenőjelszint csúcsainál már betorzít - de egy bemeneti osztóval minden a helyére került (a bemenettel sorba kötöttem egy 100kohmos ellenállást a CD/DVD bemenet RCA csatlakozójára).
Az 5kohmos potencióméter ritka, de nyugodtan lehet alkalmi 10kohmosat (én az Apls Blue Velvet-et használom) - de a szerző szerint nem jó 25kohmos érték felő menni.
Műszaki adatok:
- Bemeneti impedancia: 50kohm
- Kimeneti impedancia: 0-1.5kohm 5kohm hangerőszabályzó potencióméter esetén
- Erősítés: 15dB
- Sávszélesség(1.5dB): 1.3-200kHz
- Torzítás: <0.1% 2.5V-os kimenőjelnél