Egy fejhallgatóerősítő integrált áramkörrel
A következő kapcsolási rajz egy másik fejhallgató-erősítőt mutat be, az alapja a TPA6120A2 IC, melyet a Texas Instruments cég fejlesztette ki xDSL vonalmeghajtóként való alkalmazás céljából, és nagyon jó paraméterekkel (sőt, szerintem jobbakkal, mint az előző) rendelkezik. A kapcsolás ugyan az, mint amit a alkalmazási tesztpanel-leírásában közölt a TI (vagyis az IC alapkapcsolása) neminvertáló bemenettel 2V/V erősítéssel. Érdemes megtekinteni ezen integrált áramkör pár műszaki paraméterét: dinamikatartomány 120dB, jel/zajviszony 120 dB, jelemelkedési sebesség 1300V/us, kimeneti zajfeszültség 2V/V erősítésnél max 5uV (ez az egyedüli gyenge paramétere), kimenő-teljesítménye 80mW 600 ohmos terhelésen +-12V tápfeszültségnél, ahol a teljes harmonikus torzítás csak 0.00014%, majdnem független a szomszédos erősítő jelétől (120dB). Eredetileg ez az IC család xDSL áramkörökhöz lett tervezve, melyek több csatornán (255 az ADSL esetében) nagyfrekvenciás hordozóval továbbítják az adatokat. Ezek a hordozófrekvenciák nagyon közel helyezkednek el egymáshoz, ezért a keresztmodulációs(intermodulációs) torzítások csökkentése érdekében nagyon fontos, hogy az erősítő minimális torzítással rendelkezzen. Az analóg telefonvonal végén a jel már erősen csillapított, tehát az alacsony zaj is egy alapkövetelmény. Audio szempontból az előbb felsorolt paraméterek nagyon bíztatóak - mint az alacsony zaj meg torzítás, mely minden hifi rendszer alapkövetelménye, de itt ennél sokkal több dolog van, amire érdemes odafigyelni. A hagyományos feszültség visszacsatolt erősítőkkel szemben, ez az áramkör áram-visszacsatolású, és ennek köszönhetően különösen nagy sávszélességgel rendelkezik - aminek az előnye, hogy a legmagasabb audió frekvenciákon is a jel torzulása elhanyagolható (egészen 10MHz-ig). De bátran kijelenthetjük, hogy ennek az áramkörnek a torzítása még 100MHz-en is sokkal kisebb, mint a híres uA741-é 100kHz-en.
Egy pár szó a kapcsolásról: az R19,R20 (10 ohm) a kimenetek védelmét szolgálják, mert a minimális terhelő-impedancia 8 ohm, és egyben a kapacitív terheléstől is védik az áramkört. Az erősítő tápfeszültsége 2x11.5V, a szűrés csak passzív elemeket tartalmaz, növelve a táp dinamikus válaszát (48 kondenzátort tartalmaz, összesen több mint 30mF értékben az egész erősítőben).Az áram-visszacsatolás előnye az alacsony zaj, nagy nyílt hurkú erősítés széles frekvenciatartományban, de mindezek azt is eredményezik, hogy nagyon oda kell figyelni a nyomtatott-áramkör tervezésére. Első ránézésre úgy tűnik, mintha két, táplálás szempontjából is független műveleti erősítővel van dolgunk, de sajnos pont a táplálás nem teljesen független! A nyák tervezésekor a gyártó szerint a következő szabályokat ajánlatos betartani:
- ha mindkét erősítőt használjuk, a tápfeszültségek értéke meg kell egyezzen - ellenkező esetben az áramkör nem működik megfelelően/kiakad (ezen okból a tesztpanelen az erősítők azonos polaritású tápvezetékei össze van kötve),
- ha csak az egyik erősítőt alkalmazzuk a tokból, az a baloldali kell legyen,
A tápfeszültség hidegítése nagyon fontos, ezért a C11,12,13,14 kondenzátorokat a lehető legközelebb kell elhelyezni az IC tápfeszültség-lábaihoz, (hidegítésre én 4db of 0.47uF/16V-os 0603 méretű TDK MLCC-t használtam).
Egyéb tervezési követelmények:
- a visszacsatoláshoz alkalmazott ellenállás értékét a gyártó által javasolt, az IC dokumentációjában megtalálható, diagrammot kell használni. Én az 1kohmot választottan, mert ezzel még optimális a zajszint és a sávszélesség - de nagyon jó minőségű ellenállás kell legyen (pl Dale/Vishay)!
- a nagy jelemelkedési és az áram-visszacsatolási üzemmódnak köszönhetően, a visszacsatolásban és a kimeneten kerülendő bármiféle kondenzátor alkalmazása, mert oszcillációt eredményez.
- az oszcillációk elkerülése érdekében a bemenet mindig rá kell legyen kötve egy alacsony-impedanciás jelforrásra. Ezt egy buffer fokozattal oldottam meg, az AD8065-el.
- egy legkevesebb 50 ohmos ellenállást ajánlatos a bemenetel sorba kötni, hogy elkerüljük a jelforrás kapacitív "terhelését". Én két 110 ohmost alkalmaztam párhuzamosan összekötve, mert ez volt akkor itthon.
Az áramkör kétszeres erősítése az R15,R17 és R16,R18 ellenállásokkal lett beállítva. A két erősítő külön-külön, kondi-blokkokon keresztül van táplálva (2x4 db kondi/erősítő, alacsony ESR értéku 1000uF/25V-os Sam Yong NXH típusú kondenzátorokkal, összesen 16 darabbal), ezzel is függetlenítve a táplálását, növelve a dinamikát, meg csökkentve a csatornák közötti áthallást A jó nyákterv kulcsfontosságú, és ebben segít az adatlapon leírt útmutató. Az egyik ilyen ajánlás, hogy mindhárom ellenállás (a bemeneti, a visszacsatolási és a kimeneti) kivezetései a lehető legközelebb kell legyenek az IC lábaihoz (természetesen a fóliacsík hosszúsága is számít). A nyomtatott áramkör az ExpressPCB (freeware) programmal lett tervezve, melynek elonye, hogy méretarányosan lehet kinyomtatni a tervet. A nyákterv:
A végleges nyák (kétoldalas, az alkatrészoldal a föld) házilag lett megvalósítva vasalásos technikával:
A nyák tervezésénél nagyon komolyan kell venni az adatlap ajánlásait, hogy nem szabad semmilyen feszültségkülönbségnek lenni a 2 erősítő tápjai között. A kimeneten kevesebb, mint 1mV-os offset-feszültség mérhető, és nincs szignifikáns feszültségkülönbség az IC lábainál mérve a tápvonalak között!
A végső elrendezés immár a dobozban. A trafó-egyenirányító-szűrés el van választva az erősítőrésztől egy alúlemezzel:
Dobozként egy leselejtezett készülékvázat, egy HP8447E OPT 010 erősítődobozt használtam (sajnos belül már üres volt).
Mért műszaki paraméterek:
Kimeneti offset-feszültség: < 1mV
Zaj (max.hangerőn, jel nélkül) (Vrms): 6uV
Jel/zaj viszony (max. hangerőn, 1kHz-el): 112dB
csatornaáthallás (max. hangerőn, 32ohmon): 119dB
Erősítési tényezője: x2.0
Bemeneti impedancia hangerőszabályzóval és nélkül: 10kΩ/469kΩ
Kimenőteljesítmény: >900mW 32 ohmon, >80mW 600 ohmon
Teljes harmonikus torzítás 20kHzen: < 0.002% Pmax-nál 32 ohmon mérve
IC hőmérséklete Pmaxnál, 600 ohmon, 4 órányi működés után: 36 ş C
A tápegység 100Hz-es zajfeszültség (max Pout-nél 32 ohmon): < 0.1mVrms